Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Milyen okai vannak a merevedési zavarnak?

Milyen okai vannak a merevedési zavarnak?

Merevedési zavarnak ( erektilis diszfunkció ) nevezzük azt az állapotot, amikor a férfi rövid vagy hosszú távon képtelen elérni és, vagy fenntartani az erekció állapotát. Amennyiben a merevedési állapot létrejötte megvalósul ugyan, de mértéke vagy időtartalmacsökken szintén erektilis diszfunkcióról beszélünk. A merevedési zavart 4 fokozatra bonthatjuk: Ha nincs potencia zavar, a férfi mindig képes az erekciót előidézni valamint fenntartani. Enyhe mértékű zavar esetén a potencia zavar csak ritkán, eseti jelleggel jelentkezik. Mérsékelt merevedési zavarnak nevezzük ha a férfi pusztán időnként tudja az erekciót létrehozni. Amennyiben a szexuális életében egyáltalán nem képes szükséges mértékű merevedést előidézni, megtartani,  súlyos zavarról beszélünk. 

Mint tudjuk az emberek többnyire kellemetlennek érzik ha a szexualitásukkal kapcsolatos problémáikról kell beszélni. Sokan könnyebben nyílnak meg ilyen téren szeretteik, partnerük előtt, ellenben nagyon fontos, hogy a hasonló jellegű gondjainkat egy szakemberrel is megosszuk. A potencia zavar rengeteg akár az életünket is veszélyeztető betegségek előjele lehet. Természetesen nem kell megijedni, sok esetben a merevedési zavar oka nem fizikai eredetű. A tévhitekkel ellentétben a potencia zavar nem a ráncos bőrhöz hasonló, az idő múlásával elkerülhetetlen tünet. Való igaz, az idősebb korosztálynál gyakrabban előfordul, de már a 18-20 évesek körében is jelentkezhet. Míg a fiatalabb korosztály többnyire pszichés okokból küzd a merevedési zavarokkal, az idősebbeknél többször fizikai okokból alakul ki a probléma. 

A merevedési zavar 75-80%-ban idegi és, vagy ér alapú, valamint körülbelül 20%-ban pszichés okokból alakul ki. Fontos tudni, hogy a potenciazavar tartós jelenléte, figyelmeztethet bennünket akár szív- és érrendszeri elváltozásokra, akár magas vérnyomásra. A péniszben található, merevedésért felelős erek átmérője merőben kisebb, mint a szív izomzat ellátásáért kialakult artériáké. Ez megmagyarázza miért ütheti fel a fejét a potencia zavar akár 1-2 évvel a betegséget  tüneteit megelőzően. 

A fizikai eredetű merevedési zavar oka legtöbbször a pénisz vérkeringési zavara vagy a hímvessző és, vagy az érfal izomzatának sérülése. Az ilyen jellegű problémák egyik tünete, hogy a férfi nemi szervbe túl kevés vér jut, az ezért felelős artériák elmeszesedése végett. Ezt a szimptómát a köznyelvben érelmeszesedésnek nevezzük. De szintén panasz lehet a vér túl magas tempójú keresztül áramlása a péniszben található ereken. A két tünet természetesen nem zárja ki egymást, egy időben is jelentkezhetnek. Mindkét esetben az igazi probléma azonban, hogy a tüneteknek hála a barlangos testbe nem jut elegendő vér az erekciós állapothoz.  

Amennyiben a vér minősége vagy áramlása nem megfelelő, és a nemi szervbe nem jut elegendő vér az, az erek és idegek károsodására utalhat. Egyéb keringési betegségek is a potencia zavar okaiként léphetnek fel, a magas koleszterin és helytelen vérzsírérték valamint a cukorbetegség is ezen kórságok közé tartoznak. Korábbi műtéti beavatkozások vagy sérülések, melyek a gerincvelőt, a prosztatát, a hasi-kismedencei ereket vagy a húgyhólyagot érintik, szintén közrejátszhatnak a potencia zavarban. További merevedési zavart okozó tényezők lehetnek a központi idegrendszert támadó betegségek, mint például a parkinson, alzheimer kór és a szklerózis multiplex. Neurogén eredetű kiváltó ok lehet még a B-vitamin hiány vagy az agyi keringési zavar. 

A potencia zavar oka 20-30%-ban a vénás rendszer helytelen záródása. Ezt okozhatja akár a vénák rendellenes fejlődése és bármilyen, a megnevezett területet érintő sérülés. A barlangos test szerepe és egészsége egy pillanatig sem figyelmen kívül hagyható. Amennyiben a barlangos test és a férfi nemi szerv rostos burka rendellenesen fejlődött vagy úgynevezett shuntok jelennek meg a barlangos testben szintén merevedési zavarok léphetnek fel. A hímvessző különböző mikroanatómiai elváltozásait okozó anyagcserével kapcsolatos kórságok hasonlóképp problémát okozhatnak. 

Az életmódunknak is kifejezetten nagy befolyása van potenciánkra. 

A túlzott alkohol valamint kábítószerfogyasztás súlyos kiváltó ok lehet. Természetesen az alkohol mérsékelt fogyasztása (napi 1-2 pohár) pozitív hatással lehet az egészségünkre. Ezzel ellentétben a rendszeres drogfogyasztás első sorban a kokain, amfetamin valamint a marihuána esetén súlyos következményeket vonhat maga mögött.

A dohányzás egy rendkívül káros szenvedély. Ez az érszűkületet okozó szokás akadályozza szabad vérkeringést és számtalan méreganyagot juttat a szervezetünkbe. A dohányzók körében napi 2-10 szál közt 16%-kal, 10-20 szál között 36%-kal, 20 szál felett pedig 60%-kal növekszik a merevedési zavar kialakulásának kockázata.

A káros szokások elhagyása mellett fontos gondolnunk egy egészséges étrend kiépítésére. A változatos étkezés és az egészségtelen ételek kerülése rendkívül sokat segíthet a merevedési zavarok megelőzésében.  

A rendszeres testmozgás nem csupán akkor fontos ha jó alakot szeretnénk vagy szimplán csak növelni akarjuk egészséges szinten lévő potenciánkat. A már enyhén túlsúlyos férfiak is komolyan megfizethetik az árát a mozgáshiánynak. A férfi hormonok közül a tesztoszteron felelős az elégséges erekcióért. A merevedési zavarral küzdő férfiak 17%-a szenved hypogonadizmusban, ez a tesztoszteron alacsony szintjét jelenti, amely egy endokrinológiai (hormonális) betegség. Ez azonban nem minden esetben okoz potencia zavart. A tesztoszteronszint az évek múltával általában csökken a szervezetben.  A túlsúlyos emberek szervezete viszont alapból kevesebb tesztoszteront termel mint amennyit egy erekciós folyamat igényel. A krónikus veseelégtelenség, a májzsugorodás, magas prolaktin szint és a pajzsmiriggyel összeköthető betegségek szintén kiváltó okként jelentkezhetnek. A rák hasonlóképp merevedési zavart okozhat. 

Ha gyógyszert szedünk valamilyen betegségünk orvoslására mindenképp célszerű elolvasnunk a mellékhatások listáját vagy kikérnünk kezelő orvosunk véleményét.  Nem gondolná az ember de egy hétköznapi vízhajtó is okozhat potencia zavart. E mellett még számos béta blokkoló és antidepresszáns nem kívánt tünete lehet a merevedési zavar. Amennyiben orvosa merevedési zavarral járó gyógyszert írt fel önnek, kérjen újbóli konzultációt a gyógyszerváltás ügyében. Fontos azonban hogy orvosunk által előírt gyógyszereinket saját döntés alapján ne váltsuk le másik készítményre.  

Az erekció létrejöttéhez nem elegendő az egészséges vérkeringés, nagyon fontos hogy a pénisztől egészen az agyig egy egészséges, épp idegpálya helyezkedjen el, hiszen az agyunk a legfontosabb, minden vonzalom iránt felelős erogén zónánk. Ennek következtében a merevedési zavar hátterében megannyi pszichés probléma állhat, jellemzően a fiatalabb korosztály körében. A leggyakrabban előforduló nem fizikális ok a szorongás, a stressz és a fáradtság. A depresszió szintén kiváltó okként léphet fel. Az ágyban való teljesítés utáni vágy ugyancsak képes tönkretenni a potencia stabilságát. Annyira akarhat a férfi megfelelni partnerének, netán saját maga elé állított elvárásainak, hogy a stressz okozta merevedési zavar végtelen körforgásában ragadhat. A teljesítési kényszer miatt előálló problémák egy stabil párkapcsolat kialakulása után általánosságban szertefoszlanak.

Pusztán partnerünk hozzáállása is nagyban megváltoztathatja a merevedési folyamat természetes rendjét. Amennyiben partnerünk az aktust megelőzően vagy annak folyamán, közömbös, érdektelen viselkedést mutat, könnyedén veszíthetünk az érdeklődésből, esetlegesen a megfelelő potenciához szükséges önbizalomból. Szexuális partnerünk felől irányuló durvaság és elutasítás is hasonló tüneteket okozhat. Sajnos a szerelmi életünkön kívül eső rossz érzés, bennünk rejlő düh vagy negatív gondolatok is befolyásolhatják szexuális teljesítményünket. 

Ezzel ellentétben, ha kedvesünkkel karöltve feszülten igyekszünk megvalósítani a szép családi idillt egy gyermek vállalásával, úgyszintén kellemetlen helyzetbe sodorhatjuk magunkat. A rendkívüli elvárások elé állított férfi azt érezheti, hogy parancsszerűen kell teljesítményt nyújtania. Az eltúlzott teljesítési vágy hasonlóképp közbeszólhat a merevedési folyamatban mint az érdeklődés teljes hiánya. 

A klimax nem csupán a nők körében létező esemény. A kapuzárási pánik a férfiak esetében kb. 60 éves kor környékén bekövetkező, a libidó és a férfi erő csökkenésével, elgyengülésével együtt járó kellemetlen állapot.

Az önbizalom valamint a megfelelő, önmagunkat elégedettséggel eltöltő önkép talán az egyik legfontosabb az egészséges libidó és potencia fenntartásához. A tükörből visszaköszönő kép könnyedén összetörheti elképzeléseinket amennyiben az nem felel meg saját elvárásainknak. Nem elég hogy nem tetszünk saját magunknak, azt az érzést keltheti bennünk, hogy párunk számára sem tudunk majd az elvárthoz hasonló teljesítményt nyújtani. Az önbizalom hiánya egyfajta szorongás, melynek hála nagyban csökkenhet a férfi erő. 

A merevedési zavarról könnyedén megállapítható, hogy pszichés, vagy fizikai eredetű. Amennyiben a potencia zavar ellenére a reggeli merevedés továbbra is megfigyelhető, szinte biztosan pszichés alapú betegségről beszélünk. Az ilyen okok többségét könnyedén felülmúlhatjuk ha kikapcsolódásképp sportolunk, táncolunk esetleg éneklünk valamit. A megoldás igencsak személyre szabott, hiszen mindenkit más nyugtat meg. 

Amennyiben ön is küzd merevedési problémákkal, ne legyen rest felkeresni kezelő orvosát. Ha pszichés alapú potencia zavarral küzd nagy valószínűséggel egy szexuálpszichológus látogatását fogják ajánlani. És még egyszer hangsúlyoznám, a szakemberektől való segítség kérés a legfontosabb és leghasznosabb amit tehetünk, hogy visszaszerezhessük kirobbanó formánkat és megóvjuk magunkat a komoly betegségek okozta kellemetlenségektől.