Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Mi lehet a csökkent nemi vágy oka férfiaknál?

- 2021. 01. 12. 00:00:00
Mi lehet a csökkent nemi vágy oka férfiaknál?

Mi minden lehet a csökkent nemi vágy oka férfiaknál? A libidócsökkenés tárgyköre elég összetett. Vizsgálhatnánk azt, hogy a pszihológusok mit gondolnak erről, avagy hogyan állítanak fel szakmai diagnózist az esetről. Beszélhetnénk arról, hogy a nemek arányában hány százalékban érintettek a férfiak vagy a nők. Ám mi most tünetekről fogunk írni, ugyanis a legfontosabb, hogy felismerjük ezt a jelenséget, hogy időben diagnosztizáljuk magunkon a tüneteket, hogy minél hamarabb tudjuk kezelni a helyzetet és visszatérni az egészséges, kiegyensúlyozott szexuális életbe.

 

Mi lehet a csökkent nemi vágy oka a férfiaknál?

 

A csökkent vágy oka több dologra is visszavezethető lehet. Létezik például a relatív csökkent vágy jelensége, amely abból adódik, hogy az emberek eltérő szexuális vággyal rendelkeznek. Ennek megfelelően több mint valószínű például, hogy a legtöbb párkapcsolatban az egyik félnek nagyobb igénye van a szexuális együttlétre, mint a másiknak.
Ezzel szemben másodlagosan csökkent vágynak hívjuk, amikor az egyik félnek nem elég kielégítő az együttlét, nem érez késztetést az aktusra, mely adódhat merevedési zavarból, vagy kezdeményező készség hiányából.


A csökkent nemi vágy oka férfiaknál nem ritkán a stresszre vagy a depresszióra vezethető vissza. A tüneteket emellett gyakran okozzák gyógyszer-mellékhatások is. A szorongásra alkalmazott gyógyszerek például kifejezetten gyakran bírnak negatív hatással a libidóra.

Előfordulhat természetesen az is, hogy a vágycsökkenés oka párkapcsolati zavarokra vezethető vissza. Ilyen helyzetben mindkét félnek fontos feladata, hogy javítson a kapcsolat minőségén, közösen találják meg a módot a feszültségek oldására. 

 

Bármely körülmény is okozza a csökkent vágyat, az egyik legnagyobb hiba, amit el lehet követni ez esetben, hogy eltitkoljuk partnerünk előtt nehézségeinket és tartósan nem beszélünk róla. Tipikus példa erre, amikor a kapcsolatban mindig csak az egyik fél kezdeményez, míg a másik úgymond “menekül”, kifogásokat keres az együttlétre, halogatja azt. Akkor is rögzülhet ez a két szerep, ha a partnerek éppen gyász vagy terhesség állapotában vannak. 
A párkapcsolat szempontjából rendkívül veszélyes ez a helyzet, ugyanis a halogatás, a kifogáskeresés játszmájába nagyon könnyű beleszokni, és már-már rutinszerűvé, daccá válik a szex, a partner elöli menekülés. 
Ha pedig a csökkent vágy már efféle rutinszerű menekvéssé, játsszmázássá alakult, nem a csökkent vágy a kezelendő, hanem sokkal inkább a kialakult helyzet, vagy más néven játszma.


Amennyiben a csökkent vágyat párkapcsolati problémák, beidegződött játszmák okozzák, úgy párterapeuta bevonásával kezelhető a legeredményesebben a probléma. Ebben az esetben a csökkent libidó kezelése elsősorban arra irányul, hogy próbálja kizökkenteni a terapeuta a párt a megszokott szexuális szokásaikból. Ezek a terápiák jellemzően hosszúak, és rendszeresen kell referálni a kitűzött célok eléréséről. Másodsorban az érzelemszabályozás terápia a leggyakoribb kezelési forma, erre leggyakrabban a párkapcsolatok hatodik, hetedik éve körül szokott szükség lenni, amikor zavaróvá válnak az érzelemszabályozás apróbb hibái.

 

A csökkent nemi vágy kezelésére hatékonyak lehetnek a különböző vágyfokozó és potencianövelő készítmények

De a legeredményesebb mindig, ha közvetlenül a kiváltó okot kezeljük, mint például a merevedési zavart, a kezdeményezési problémát, a szorongást, vagy a depressziót. Ha ezeket sikerül kezelni, akkor egycsapásra megszűnik a csökkent vágy is.
Pontosan ugyanez a helyzet, ha a problémát gyógyszer-mellékhatás okozza, ilyen esetben a gyógyszer másik készítményre történő cseréje szintén megoldhatja a problémát.


A csökkent vágy mögött nagyon sok esetben pesszimizmus, negatív hozzáállás, negatív érzelmek is lehetnek. Ezek közé a negatív érzelmek közé tartozik többek között a gyász vagy a harag is. Ha az intimitás iránti igény csökkenése mögött érzelmi okok rejlenek, külső szakember bevonása segíthet a feszültségek oldásában.


Megoldásként, megelőzésként célszerű ha a párok a kapcsolatra figyelnek. Nem szabad, hogy a saját vágyaikat háttérbe szorítsák. Szükséges kimondani azt, amit gondolunk és csak azért, hogy megfeleljünk, nem szabad érzelemmentes aktusokba belemenniük, ez elmélyítheti a problémát!

Ha libidócsökkenést tapasztal, ossza meg érzéseit, tapasztalásait partnerével is, hogy együtt kereshessenek megoldást a problémára.