Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

A férfi változókor létezik

A férfi változókor létezik
Mint köztudott a nők életük folyamán kénytelenek megküzdeni az idővel kialakuló terméketlenség tüneteivel és annak folyamata alatt átélhető kiváltképp kellemetlen helyzetekkel. Bárkiben felmerülhet a kérdés, hogy vajon ez a problémás időszak a férfiak életében is kihívásokat hozhat-e, illetve akár ezen „korszak” alapvető létezésének kérdése is. A tévhitek és téves eredményű találgatások elkerülésének érdekében fontos az ilyen jellegű problémákról is megfelelően informálódni. Ez az írás kiváló segítség lehet ilyen témában az alapismeretek elsajátításához. A férfi változókor ugyanis létezik. És ez könnyen magyarázható biológiai úton is. 

 

Ezen problémával küzdő férfiak többnyire közép- avagy idős korúak. Azon férfiak, akik már közel (vagy több mint) 50 évet leéltek ezen a földön, nagy gyakorisággal figyelhetnek fel arra, hogy kirobbanó energiájuk elhagyta őket, valamint a szexuális érdeklődésük is meghanyatlott. A kedvetlenség sűrűn előfordul az ő esetükben, csak úgy, mint a gyengébb tűrőképesség és türelem, mely ingerlékenységet okozhat. 

Sokan a tüneteket pusztán az öregedés jeleként fogják fel azonban ez a köznyelvben „kapuzárási pánik” -ként emlegetett eshetőség nagy befolyással van az életünkre, valamint felettébb komoly élettani hatásnak nevezhetjük a maga következményeinek és tüneteinek hála. 

A férfi klimax egy az idő teltével felszínre törő jelenség. A szexuális vágy idővel ennek okán elhalványul és az ágyban nyújtott teljesítmény is nagyban redukálódik. Ez a mindennapokat megnehezítő tényező rendkívül régóta sújtja a férfiak életét, azonban csak a mostani időkben kezdte foglalkoztatni az ilyen téren tevékenykedő tudományos ágakat. A férfi klimax ellen küzdő férfiúk gyakran tesznek panaszt rossz hangulatra. Könnyebben fáradnak el a hétköznapok során és nagyobb sűrűséggel figyelnek fel arra, hogy hamar elfelejtenek valami fontosat vagy mindent fel kell írjanak ahhoz, hogy ne maradjanak el azok a bizonyos teendők / események. Sajnos a változókornak számos fizikai megnyilvánulása is tapasztalható, mint például a különböző izomcsoportok leépülése, vagy csak azok elgyengülése. Magyarázatot nem is igényel ennek fényében a pocak megereszkedése, mint jelenség. Arra is felfigyelhet ilyen időkben, hogy a testszőrzete minden területen megritkul, ehhez hozzá tartozik természetesen a fejbőr területe is, mely jelenséget kopaszodásnak nevezünk. Ebbe az időszakba lépvén azt érezheti az ember, hogy a szexuális vágya megfogyatkozik és a szervek működésének minősége is merőben alább tud hagyni. 

A férfi változókor tüneteit a hormonháztartás megváltozásának köszönhetjük. A tesztoszteronproblémák többnyire a középkorba lépő férfiak esetében merülnek fel az eddigi tapasztalatok alapján. Kb. 30 éves kortól kezdve a férfiak tesztoszteronszintje évi 1%-kal csökken. Ennek következtében ez egy rendkívül lassan végbemenő folyamat. A nőknél már ismert klimaxhoz sok esetben ezért sem hasonlítható az erősebbik nemnél lezajló jelenség. A férfi változókor nem kelti fel túl nagy mértékben a figyelmünket a tünetekkel/ tünetekre. A női klimax végét elérvén a hölgyek, mint az köztudott elveszítik nemzőképességüket. Az ő esetükben ez a tulajdonság nem pusztán gyengül, hanem teljesen megszűnik. Ezzel szemben a férfiak a változókor elhagyását követően is képesek valamilyen szinten a gyermeknemzésre, ez persze ilyenkor már korlátozott mivel már nem minden esetben megfelelő a spermiumszám vagy a sperma minősége. Így nagy hiba, ha a változókor elhagyásával ilyen jellegű tévhitek okán felelőtlen valaki, hiszen rendkívül kellemetlen helyzetbe sodorhat bennünket. 

A férfi változókor tünetei:

A férfi klimax számtalan téren megnehezíti az életünket az általa okozott tünetek hatásával.
A leginkább egyértelmű terület a szexualitás, melyet nem pusztán olyan szinten roncsol, ahol csupán a nemzéshez szükséges összetételek nem megfelelőek, de a testi örömért végbemenő aktusok megvalósítását is nagyban megnehezíti. A leggyakoribb, illetve legsűrűbben előforduló tünet a potenciazavar, melynek keretein belül a férfi nem képes egy a közösüléshez szükséges erekciós állapot megtartására vagy annak megteremtésére. A férfi változókor gyakran társulhat a „szerelmeskedés” élményének kárára korai magömlés jelenségével. Szörnyen kellemetlen tud lenni, ha a hosszúra nyújtott aktusoknak idejekorán vége szakad valamilyen indokból, mint például a fent említett korai magömlés. A szexualitást érintő tünetek mellett érezhető a hétköznapi élet során a fizikai aktivitás csökkenése. Sokkal könnyebben fáradhat az ember, valamint kedv híján merőben redukálódik a fizikai tevékenységek száma és intenzitása is. Az éjszakák is nehezebben telhetnek a tünetként jelentkező alvászavar miatt. A munkánk vagy megszokott foglalatosságaink alatt arra figyelhetünk fel, hogy hamar elveszítjük az érdeklődést az adott tevékenység iránt és már nem tudunk úgy koncentrálni, mint régebben. A koncentrációzavar rá teheti a kezét a munkánk vagy akár életvitelünk hatékonyságára. 

A férfi klimax kihathat a mindennapi hangulatunkra is. Észlelhetünk hirtelen hangulatváltozást a semmiből, melyet nagyon nehéz akaratból orvosolni. Hiába gondolunk hiszen szép dolgokra, ha hirtelen valami miatt elszomorodtunk. Ez az esetek többségében sajnos nem elegendő.
A férfi változókor gyakran jár együtt depressziós tünetekkel és érzésekkel. Ez többnyire együtt jár a szintén tünetként említhető önértékelési zavarokkal. A szexuális életünkben felmerülő problémák és sikertelennek ható élmények merőben erősíthetik ezt az érzetet.
A félelem, amit a szexuális teljesítmény csökkenése okozhat, forszírozhat bárkit arra, hogy a köznyelvben „kapuzárási pánik” -ként említett jelenségre jellemzően cselekedjenek. Ebben az időszakban azt érezheti, hogy minden pillanatot ki szeretne használni és ez olyan tettekre ösztönözheti, melyek sok esetben nem felelnek meg azon elveknek melyek alapján eddigi életét élte.
Sokkal könnyebben ingerelhető ilyenkor az ember, valamint plusz kellemetlenségként merülhetnek fel hőhullámok is. 

A férfi változókor nem csupán általunk és partnerünk számára egyértelmű jelekkel jár együtt. Számtalan fizikai megnyilvánulású tünetről számolhat be az, aki ezen időszakot éli.
A fizikai aktivitás csökkenésének okán számíthatunk is a testzsírszázalék megnövekedésére, amely nem megfelelő körülmények és életmód mellett elhízáshoz vezethet. A testzsír növekedésével redukálódnak a testet alkotó izomcsoportok is.
A testfelépítés megváltozásának hála a bőr rugalmassága és állapota is romolhat. Könnyebben kiszáradhat, valamint nem nyújt olyan stabil védelmet a nap, sebesülések vagy egyéb tényezők ellen. Mind e mellett előfordulhat, hogy hajlamosabb lesz a ráncosodásra. Ez természetesen az egészségügyi szemponton kívül esztétikai problémákat is okozhat.
Hasonló kép a haj állapotának romlása, mely nem csupán az őszülést takarja. A test egész felületén redukálódik a szőrzet minősége. A haj eltöredezik majd idővel hullásnak ered, így juttatva el a kopaszodás fázisához. 

Természetesen nem csupán észlelhető tünetek fordulnak elő a férfi változókor lefolyása alatt. Számos az immunrendszerünket érintő problémát okozhat ez az időszak. Az immunrendszer alapjában véve gyengülhet ez idő alatt, azonban felmerülhetnek eseteként súlyos szervi zavarok is.
Az emésztéssel kapcsolatos kellemetlenségek is ebbe a csoportba tartoznak. E mellett ebben az időszakban megnövekedhet a cukorbetegség kialakulásának kockázata, ami nagy problémákat tud okozni a jövőben.
Könnyedén megnövekedhet a szervezetben megtalálható koleszterin vegyület szintje is. De ez még sajnos nem minden. A vérnyomással kapcsolatos aggályokat sem lehet elhessegetni mert ilyen téren is okozhat problémákat a férfi változókor.
Idősebb korosztálynál jellemző lehet a csontok elgyengülése szerkezeti szinten. Ez krónikus csontelgyengülés formájában csak ritkán áll elő.

Nagyon lényeges felhívni a figyelmet a szakemberi vélemény nélkülözhetetlen fontosságára. Bármely tünetet tapasztalja és azt érzi esetlegesen, hogy lehetséges a férfi változókorba lépés az ön esetében azonnal forduljon kezelő orvosához, hiszen a tünetek enyhíthetőek a megfelelő kezelés esetén. 

A férfi változókor diagnózisa:

A klimaxot az erősebbik nem esetében is könnyedén fel lehet ismerni. Elegendő lehet csupán egy látogatás egy a szakmában foglalatoskodó emberhez. A diagnózishoz egy megszokott prosztatavizsgálat a legtöbb esetben elegendő. Amennyiben ez mégsem ad megfelelő mennyiségű információt egy ultrahang és vagy laborvizsgálat keretein belül minden szükséges adatot megtudhatnak az orvosok, hogy megállapítsák a probléma okát.
Ezen vizsgálatok alatt tulajdonképpen a szervezetben megtalálható tesztoszteron hormon szintjét próbálják megállapítani a szakemberek. Így következtetve és keresve a legmegfelelőbb kezelési módszert.
Minden rendelkezésre álló információ ellenére azonban sajnos sosem lehet pontosan megállapítani előre menőleg a várható tüneteket. 

A férfi klimax kezelése:

Fontos tisztában lenni azzal, hogy a férfi változókor (a tünetek ellenére) nem betegség, pusztán egy élettani változás. A tünetek kezelhetők. Többségében teljesen megszüntethetőek de ha ez nem is áll fent lehetőségként, azokat enyhíteni garantáltan lehetséges. Azonban minden jellegű javulás érdekében fel kell keresni egy szakembert a panaszainkkal.
A férfiváltozókor megkönnyítése történhet tüneti vagy gyógyszeres kezeléssel esetlegesen pusztán életmód változtatással. 

Utóbbi nem igényel túl nagy erőfeszítéseket az odafigyelésen felül. Rendkívül fontos, hogy a helyes táplálkozás nélkülözhetetlen az egészségünk számára. Ez természetesen nem csak ebben a korban fontos, hanem életünk teljes egészén. Szükséges megjegyezni azt is azonban, hogy a változatos és vitamindús étrend nem teljesen elegendő a pozitív hatások teljes összességének elsajátításához.
A rendszeres testmozgás rendkívül számottevő szerepet tölt be az életünkben. E nélkül nem lehet teljes értékű egészséges életet élni. Tisztázzuk, hogy nem egyből egy maraton lefutásáról van szó. A sétálás is nagyban hozzájárulhat közérzetünkhöz és egészségünkhöz amennyiben rendszeresen űzzük azt. És valljuk be egy kis időtöltés a szabadban mindig jól esik az embernek.
Kihagyhatatlan itt megjegyezni a megfelelő folyadékbevitelt is. Ez az emberek többségének megerőltető feladat lehet. Van, aki elfelejti mert nem szomjazik meg olyan gyakran, van viszont olyan is, aki pusztán nem szereti a víz ízét. Mind ezek ellenére nagyon fontos, hogy elegendő mennyiségű vizet fogyasszunk a mindennapok során.
Amennyire csak megtehetjük igyekeznünk kell kerülni a stresszhelyeteket mind a munkában, mind a hétköznapokban. Ehhez elengedhetetlen a megfelelő családi és munkahelyi háttér. Utóbbit nehezebb biztosítani magunk számára azonban mindent meg kell tenni ennek érdekében, ha felhőtlen életet szeretne élni. Család fronton kiemelném a partnerünk, élettársunk megértésének fontosságát, hiszen e nélkül sokkal nagyobb feladat önbizalmat kovácsolnunk a tünetek és a kellemetlenségek enyhítésére.

A tüneti kezelés kivitelezhető különböző étrend-kiegészítőkkel vagy vitaminokkal. A lényeg ebben az esetben az immunrendszer megerősítése. Megeshet, hogy a szakorvos antioxidánsokat ír fel.

Természetesen, mint említettem is volt létezik gyógykészítményekkel történő orvoslásmód is. Az esetek többségében ez egyfajta hormonterápia, melyet kizárólag szakember rendelhet el. Ez azonban járhat mellékhatásokkal, illetve kockázatokkal. Az aluszékonyság gyakran betudható tünete a hormonterápiának. E mellet megnövelheti a stroke kockázatát és a szívinfarktusét is. Fontos, hogy nem megfelelő diagnózis esetén emelkedhet a prosztatarák kialakulásának rizikója is. 

A tesztoszteronhiány tünetei lehetnek pajzsmirigy problémák, hormonális zavarok, depresszió, valamint szervi megbetegedések is. Ilyen lehet a máj, vese, szív, avagy a tüdő állapotának romlása. Ezen tünetek nem változnak az idő múlásával, hatásuk és erősségük nincs összefüggésben a korral. 

Mit tehetünk, ha a tesztoszteronhiány tüneteit észleljük? Azonnal forduljunk orvoshoz. Ő a vér tesztoszteronszintjét fogja meghatározni. Lényeges a vizsgálat esetén, hogy milyen napszakban végzik azt hiszen a tesztoszteronszint a reggeli órákban a lemagasabb. A vizsgálatot minimum egyszer ismételni kell a megbízható adatok érdekében. Amennyiben kevesebb mint 200 ng/dl tesztoszteron található meg a vérben, alacsony szintről beszélünk. Ez az érték normális esetben nagyobb mint 400 ng/dl.

Felmerülhet a kérdés miszerint: Mikor kell időt fordítani a kezelésre? Szerencsére az esetek többségében a gyógyír tapasz, avagy gél formátumban jelenik meg. Ezekhez természetesen nem kell minden alkalommal elmenni az orvosi rendelőig. Akad azonban olyan gyógymód is melyhez 3 havonta nélkülözhetetlen az szakember látogatása. Ez az úgynevezett intramuszkuláris injekció. Természetesen az orvostudomány megpróbálkozott tabletta formátumban is fogyaszthatóvá tenni a hormonkezelésnél alkalmazott anyagokat. Ellenben rájöttek, hogy az ilyen jellegű tabletták sajnos májkárosodást okozhatnak. Ezen mellékhatás okán kivonták a forgalomból az ilyen jellegű készítményeket. 

Mint már ön is tudja a férfi változókor nem kell, hogy szenvedéssel teli legyen, amennyiben tesz is érte az ember. Ez összességében már elegendő motiváció kell legyen, hogy ön is a tettek mezejére lépjen.